Hammargatan 7
EktorpRymlig trea med stor balkong i sydöst och förmiddagssol
Om lägenheten
Belägenhet på våning 2 med stor balkong mot innergården och sydöst. I hallen finns både stor klädkammare och gott om garderober. Båda sovrummen är av bra storlek, där man får plats med dubbelsäng och byråer. Via det rymliga vardagsrummet tar man sig ut till den stora balkongen. Praktiskt kök med bra förvaring, stor kyl och frys och trevlig matplats.
Pågående renovering
För bara någon månad sedan, blev vi helt klara med renovering av badrum, omdragning av el och byte av fönster och balkongdörrar. Det som kvarstår av renoveringen är fasaden. Under hösten, kommer byggställning att monteras upp för att vi ska kunna putsa om utsidan och göra fint. Innergården kommer även att ordnas så barnen kan leka fritt. Efter att allt är klart, kommer bashyran att höjas med ca 931kr. Det kommer även att tillkomma förbrukningskostnad av varm- och kallvatten.
Om området
Ektorp är ett barnvänligt och grönt bostadsområde som har nära till alla former av skolor, större matbutiker, vårdcentral, fina innergårdar och parkmiljöer, nära till buss och spårvagn. Ja, Ektorp har allt infom rimligt avstånd.
Hyresrabatt på grundhyran under 2 år från avtalstart
År 1 och 2: 2000 kr / mån i rabatt. Rabatten räknas av från den gällande grundhyran (se hyresspecifikation nedan). Sedvanlig hyresförhandling sker årligen och förändrar grundhyran. Endast nya kunder omfattas av rabatten. Gäller enbart om du inte har ett hyreskontrakt på lägenhet hos Hyresbostäder idag. Läs mer om erbjudandet här!
Information
- Värme ingår i grundhyran, vatten debiteras separat
- Balkong mot sydöst
- Bredband öppet nät. Beställ tjänster från iTUX
- Egen cykelförvaring finns att hyra till
- Cykelförvaring
- Diskmaskin
- Klinkersgolv i bad/dusch
- Kabel-tv
- Rabatt
- Säkerhetsdörr
- Tvättstuga i källaren
- Balkong
Hyra tillägg och/eller avdrag
- Hyra
- 10486 kr
- Rabatt på hyran till 2028-06-30
- -2000 kr
- Du betalar
- 8486 kr