Fyra stycken illrar bakom galler i en bur. En iller står på baktassarna med framtassarna på gallret.

Råttjakt med iller

Fånga råttor med hjälp av illrar? Ja, det funkar! Hyresbostäder har använt en kreativ metod i kampen mot råttorna.

Råttor har blivit ett alltmer uppmärksammat och utspritt problem i Norrköping, däribland på vissa av Hyresbostäders adresser, och då främst i miljörummen.

Problemet är svårt att helt komma till bukt med eftersom tillgången på mat är så god i just miljörummen. Renlighet och ordning i miljörummen är en förutsättning för att kunna minska råttbeståndet.

Brunhårig kvinna med svarta kläder och orange reflexväst som håller i två illrar. Kvinnan bär arbetshandskar. I bakgrunden ett grönt hus och gräs

Fler åtgärder görs

Jakt med iller har nu testats vid ett av våra miljörum, på S:t Persgatan 156, där problemet med råttor varit stort under en tid. Ett antal råttor fångades och det slutgiltiga resultatet visar sig framöver.

Utöver illerjakten sker det parallellt en ombyggnation av miljörummet som förstärker skalskyddet och gör det svårare för råttorna att ta sig in till soporna.

Illerjakten utfördes tillsammans med vår entreprenör Rentokil och Quality detection dogs.

Hur funkar det?

Illrarna är råttornas naturliga fiende och följer sin instinkt när de jagar råttor. De tar sig ner i råttornas hålor och jagar upp dem. När råttorna är uppe på marken tar jakthundar över och dödar råttorna med ett bett. Det hela är över på ett par sekunder.

Det hela är en naturlig metod utan gifter som effektivt kan utplåna ett råttbestånd.